close
تبلیغات در اینترنت
بازسازي زندگي بعد از طلاق

دفتر ازدواج نارمک

فیلم دفتر ازدواج
فیلم دفتر ازدواج و سفره عقد
مقالات برگزیده
مقالات برگزیده در ارتباط باثبت ازدواج و طلاق
گالری سفره عقد
تصاویر سفره عقد
نویسنده : admin
بازدید : 69


 

روزي که در دفترخانه طلاق جدايي از همسر را ثبت مي کنيد  طلاق پايان کار نيست. از اين روز است که جدايي از همسر تازه در شما آغازمي شود. هر روز احساسات جديد  منفي يا مثبتي را تجربه مي کنيد که گاهي خودتان هم در رنگ رنگ بودن و متضاد بودن شان مبهوت مي شويد. اگر به هر روشي جدايي حقوقي را ساده انجام داده ايد اين طلاق دروني ديگر راحت نيست. نويسندگان کتاب پرفروش و کاربردي بازسازي زندگي بعد از طلاق مي گويند بايد از هجده گام بگذريم تا بتوانيم دوباره آدم اول قبل از ازدواج و حتي بهتر از او شويم. آنها اين گام ها را به خشت هايي تشبيه کرده اند که بايد روي هم بگذاريم تا زندگي مان را از نو بسازيم. در اين مقاله مي خواهيم اين هجده گام را به صورت خلاصه معرفي کنيم.

 

گام 1- انکار

ابتدا باورتان نمي شود اين اتفاق براي شما افتاده باشد. حس مي کنيد يک کابوس طولاني مي بينيد و هر لحظه ممکن است از خواب بپريد و از اين کابوس خلاص شويد.

 

گام 2- ترس

وقتي که باور کرديد جدا شده ايد، تازه ترس ها به سراغ تان مي آيند. ترس هايي مثل اينکه نکند از پس زندگي جديد و تنها برنيايم.

 

گام 3- سازگاري

حالا براي اينکه ترس هايتان برطرف شود دست به هر کاري مي زنيد. بعضي از اين راه حل ها براي کوتاه مدت جواب مي دهد اما در بلندمدت نه. معمولا اين راه حل ها بچگانه اند، چرا که در بچگي جواب داده اند.

 

گام 4- تنهايي

حالا که بعضي از راه حل هايتان براي زندگي مستقل جواب نداد احساس تنهايي مي کنيد. اين فکر به سرتان مي زندکه دو نفري راه حل پيدا کردن براي اين مشکل ها چقدر راحت بود. احساس تنهايي بعد از طلاق يکي از آن گردنه هاست که اگر از آن بگذريد بقيه گام ها راحت تر طي مي شوند.

 

گام 5- به دنبال دوستان قديمي

در اين گام براي رفع احساس تنهايي تان دنبال يک دوست مي گرديد. معمولا ابتدا به سراغ دوستان قديمي مي رويد.مشکل تازه اينجا شروع مي شود. بعضي ها دوستان مشترک شما و همسرتان بوده اند. بعضي ها بعد از جدايي رابطه شان را به هر دليلي با شما کم کرده اند. بعضي ها را هم خودتان طرد کرده ايد اما بالاخره مي توانيد دوستان خودتان را پيدا کنيد.

 

گام 6- احساس گناه يا طرد شدن

همانطور که در شماره قبل هم گفتيم احساس گناه و طرد شدن دو روي يک سکه اند. اگر شما پيشنهاددهنده جدايي باشيد احساس گناه مي کنيد و اگر مخاطب اين پيشنهاد باشيد احساس طرد.

 

گام 7- اندوه

تازه اينجاست که غم به قلب شما هجوم مي آورد. اينجاست که حس مي کنيد چيز بزرگي را از دست داده ايد. هميشه بعد از هر از دست دادني غم است که به دست مي آيد.

 

گام 8- خشم

بعد از غم خشم مي آيد. احساس مي کنيد در حق تان بي انصافي شده است. احساس مي کنيد يک نفر حق زندگي مشترک خوب را از شما گرفته است. معمولا در ذهن شما آن آدم کسي نيست جز همسر سابق تان.

 

گام 9- رها کردن

حالا ديگر مي خواهيد رها کنيد. مي خواهيد از زندگي قبلي دل بکنيد. حالاست که متوجه مي شويد از نظر فيزيکي جدا شده ايد اما از نظر ذهني نه. دل کندن کار سختي است اما ممکن است.

 

گام 10- خودارزشمندي

بالاخره گام هاي حس هاي مثبت فرا مي رسد. اولين حس اين است که من آدم با ارزشي هستم. چيزي که طلاق ممکن است آن را له کرده باشد. آخر اين گام به احساس خوب خودارزشمندي مي رسيد.

 

گام 11- انتقال

حالا ديگر بيدار شده ايد و مي خواهيد آثار گذشته را از زندگي تان پاک کنيد. به اين دوره خوب مي گويند دوران انتقالي.

 

گام 12- صداقت

حالا ديگر نمي خواهيد خودتان را پشت نقاب پنهان کنيد؛ نقاب قهرمان (طلاق روي من بي تاثير بوده است)، نقاب قرباني (همه چيز تقصير او بوده است)، مي خواهيد خودِ خودِ خودتان باشيد.

 

گام 13- عشق

گام سيزده نحس نيست. اتفاقا عشق اينجاست که سربرمي آورد. اينجاست که فکر مي کنيد آيا ممکن است کسي من را واقعا دوست داشته باشد؟

 

گام 14- اعتماد

حالا ديگر مي توانيد به جنس مخالف دوباره اعتماد کنيد.کاري که به خاطر زخم عاطفي تان بسيار مشکل است.

 

گام 15- تمايلات جنسي

شما هم مثل هر انسان ديگري تمايلات جنسي داريد. ممکن است در اين مدت درگيري هاي ذهني آن را کم يا بيش از حد زياد کرده باشد. در اين مرحله به تعادل مي رسيد.

 

گام 16- استقلال

حالا مي توانيد مستقل باشيد. استقلال فقط مالي و فيزيکي نيست. اينجا به استقلال ذهني هم مي رسيد.

 

گام17- هدفمندي

ذهن مستقل براي خودش هدف مي گذارد. شما هم در اين مرحله براي زندگي خودتان هدف هايي مي گذاريد. هدف هايي جديد يا در بيشتر مواقع هدف هايي فراموش شده.

 

گام 18- آزادي

بالاخره خودتان را کاملا رها مي کنيد. اينجاست که مي توانيد دوباره به فکر رابطه هاي جديد باشيد چون ذهن تان ديگر تحت تاثير رابطه قبلي نيست.

 

آيا همه به قله مي رسند

احساسات بعد از طلاق هر کدام مثل يک خشت هستند. مي توان اين خشت ها را به صورت هرمي روي هم گذاشت و به اوج رسيد اما هميشه اينطور نيست. هميشه افراد بعد از طلاق به قله نمي رسند. بعضي ها تا آخر عمرشان در انکار مي مانند و نمي پذيرند اين اتفاق براي آنها افتاده است. بعضي ها تا آخر عمر کينه به دل مي گيرند. بعضي ها در غار تنهايي مي روند. بعضي ها هم ديگر هيچ وقت به جنس مخالف خود اعتماد نمي کنند. بالا رفتن از اين صخره ها سخت است.بايد صبور باشيد و با پشتکار. براي بعضي ها بالا رفتن از اين کوه يک سال طول مي کشد و براي بعضي چهار سال. اگر صبور باشيد بالاخره بالا مي رويد.

منبع : سپيده دانايي/beytoote


نظرات کاربران

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تماس باما

اطلاعات کاربری و عضویت سریع