close
تبلیغات در اینترنت
«دوستت دارم» معجزه مي کند

دفتر ازدواج نارمک

فیلم دفتر ازدواج
فیلم دفتر ازدواج و سفره عقد
مقالات برگزیده
مقالات برگزیده در ارتباط باثبت ازدواج و طلاق
گالری سفره عقد
تصاویر سفره عقد
نویسنده : admin
بازدید : 83


گفتگوي سالم و به اصطلاح مديريت گفتمان، اصلي است که مي تواند در حفظ بنيان خانواده، تاثير بسزايي داشته باشد. چگونگي برقراري ارتباط نياز به مهارت دارد، مهارتي که امروزه در بين زوج هاي جوان کمتر ديده مي شود. در اين بين «فن بيان» و «گفتگوي سالم» از زيرشاخه هاي ارتباط کلامي است که در روند زندگي خانواده ها بسيار موثر است. چرا که نداشتن مهارت گفتمان در بين زوج هاي جوان باعث مي شود نتوانند با يکديگر گفتگويي سالم داشته باشند.

 

بنابراين ممکن است با کوچکترين لفظي از سوي يکديگر، کدورتي و آتش زير خاکستري بين شان ايجاد شود و در نهايت منجر به طلاق شود. در آستانه سال جديد چه بهتر است که به شيوه هاي گفتمان بيشتر دقت کنيد تا بتوانيد از همين روزهاي ابتدايي سال، طعم شيريني به زندگي تان ببخشيد... اين مقاله را دنبال کنيد...

 

عدم توجه به گفتمان

خيلي از زوج ها به تفاوت کلامي يکديگر توجه نمي کنند، مرد و زن براي نفوذ بهتر، بايد به تفاوت هاي خود در صحبت کردن، بين احساسات و نوع گوش کردن، توجه لازم داشته باشند. زوج هاي جوان معناي تفاهم را در داشتن نقاط مشترک مي دانند و وقتي اين مورد را در خود مي بينند، فکر مي کنند با هم تفاهم دارند ولي بعد از مدتي زندگي کردن احساس مي کنند که با هم تفاهم ندارند و همديگر را درک نمي کنند.

 

اما متاسفانه خيلي از زوج هاي جوان نمي توانند به مديريت گفتمان برسند، زيرا متوجه تفاوت هاي يکديگر نمي شوند. خانم ها معمولا عاطفي، احساسي، جزيي نگر و حساسند، در صورتي که آقايان کلي نگر، منطقي و کمتر عاطفي هستند. تحقيقات نشان داده اگر زن و مرد به تفاوت ها و خصوصيات يکديگر بيشتر توجه کنند، راحت تر مي توانند با هم گفتگوي سالم داشته باشند.

 

آقايان کلي نگر، خانم ها جزيي نگر!!

اصولا، تفاوت افکار و سليقه بين زن و مرد نه تنها باعث اختلاف نمي شود، بلکه جذابيت را نيز به دنبال دارد، ولي اگر تفاوت جسمي و روحي يکديگر را درک نکنند، منجر به بروز اختلافات مي شود. در اين زمينه نمي خواهم به قضاوت و داوري بپردازم ولي به آن دسته از خانم هايي که از عملکرد همسرشان ناراحت مي شوند، مي گويم يکي از خصوصيات آقايان اين است که کلي نگر هستند و کمتر به جزييات توجه مي کنند.

 

برعکس خانم ها جزيي نگر هستند، پس قبل از اينکه ناراحت شويد و بخواهيد روش گفتمان خود را تغيير دهيد از روحيات همسرتان آگاهي داشته باشيد زيرا آنها گاهي به طور ذاتي متوجه تغييرات نمي شوند. به آقايان هم توصيه مي کنم که به روحيات يک زن که جزيي نگر است و نيازمند تمجيد و توجه است، بيشتر دقت کنند. پس درک متقابل از يکديگر و کسب اطلاعات از رفتار طرف مقابل از ايجاد يک گفتمان نادرست جلوگيري مي کند!

 

خجالتي هاي بامحبت

بعضي افراد، از محبت کردن به ديگران خجالت مي کشند، چرا؟ دليل اين رفتار اين است که بيشتر از «من والد» استفاده مي کنند تا «من بالغ». من والد؛ يعني اينکه فرد در خانواده طوري تربيت شده است که همان شيوه را در زندگي آينده خود با همسرش به کار مي برد. فرض کنيد مردي، در خانواده به نحوي تربيت شده است که احساس عاطفي خود را نمي تواند به ديگران خوب بروز دهد و به نوعي خجالت مي کشد. همين فردا اگر با يک زن کاملا احساسي ازدواج کند و خودش را تغيير ندهد، به طور حتم در زندگي دچار مشکل مي شود، چون قدرت انتقال عاطفه را به ديگران ندارد، اگر فردي هم بخواهد اين کار را انجام دهد، چون در خانواده اي بزرگ شده که پدرش هم همينطور بوده است، به طور ناخودآگاه مطابق رفتار پدرش عمل مي کند. توصيه ما روانشناسان اين است که افراد بايد «من والد» را کنار بگذارند و به «من بالغ» يعني به بلوغ فکري برسند و به دنبال اطلاعات در زمينه نشان دادن علاقه و محبت به ديگران حتي همسرشان باشند و اگر به بلوغ فکري برسند به راحتي مي توانند احساسات و عواطف خود را بروز دهند.

 

معجزه دوستت دارم

قديمي ترها در زندگي خود با مشکلات کمتري مواجه بودند، پدران و مادران ما در گذشته فکرشان تنها اين بود که به نوعي اموراتشان بگذرد، توقع خانم از همسرش، اين بود که نان آور خوبي باشد و برعکس، آن خانم نيز، کدبانوي خوبي باشد؛ اما امروزه با توجه به تغيير و تحولات به وجود آمده، خواسته زوجين فراتر از ماديات است و بيشتر به دنبال کسب محبت و نيازمند به عاطفه بيشتر هستند.

 

اين به آن معنا نيست که ماديات مد نظر نيست، بلکه محبت و عاطفه همپاي ماديات، در اين عصر مورد توجه قرار گرفته است... پس زوجينه به خصوص آقايان، بايد بيشتر به مقوله عاطفه بپردازند، متاسفانه برخي آقايان فکر مي کننداگر به همسرشان ابراز علاقه داشته باشند، احساس حقارت مي کنند، در صورتي که اين طرز تفکر، نشاندهنده ضعف فکري مرد است و آقايان بايد بدانند که خانم ها بيشتر به حمايت، خصوصا از نوع عاطفي نيازمندند.

 

آقايان براي ابراز محبت به همسرشان خجالت مي کشند، علت آن ممکن است ريشه خانوادگي باشد، به همين دليل به آقايان توصيه مي کنيم که در اين زمينه خجالت را کنار بگذارند، زيرا بروز دادن عواطف و احساسات، تاثير زيادي در زندگي خانوادگي دارد. بنابراين حتما به دنبال «من بالغ» يعني کسب اطلاعات و رسيدن به نقطه آرماني باشند. البته اين نکته مهم را نيز بايد زوجين مد نظر داشته باشند که اگر صحبت از ابراز علاقه و احساسات مي کنيم به گونه اي نباشد که افراط و تفريط در آن به وجود بيايد، زيرا همين عامل باعث دلزدگي زوجين مي شود.

 

هر چيزي بايد در حد تعادل باشد و افراط و تفريط در گفتمان، صورت خوشي ندارد، مثلا ما بارها به آقايان گفته ايم که کلمه «دوستت دارم» و به کار بردن آن براي يک خانم معجزه مي کند ولي اگر بخواهد روزي صد بار اين کلمه را تکرار کند، اين کلمه ديگر جذابيتي براي طرف مقابل نخواهد داشت و عادي مي شود، پس زوجين سعي کنند در گفتمان خود، نقطه تعادل را حفظ کنند.

منبع:مجله خانواده سبز


نظرات کاربران

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تماس باما

اطلاعات کاربری و عضویت سریع